TMDStrona główna

Aktualności

Działania TMD

Zarząd TMD

Historia TMD

Galerie

Linki

Książka gości
 
Koncert pieśni Stanisława Moniuszki w Dzierżoniowie - 11.11.2019.
 
W Narodowe Święto Niepodległości przed pomnikiem Losów Ojczyzny zgromadziło się wyjątkowo dużo mieszkańców, którzy w ten sposób upamiętnili kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po oficjalnych wystąpieniach kwiaty złożyli przedstawiciele wielu instytucji i organizacji, wśród nich dyrektor Muzeum Miejskiego oraz członkowie Zarządu Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa.
Jednym z wielu wydarzeń dzierżoniowskich obchodów 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości był koncert pieśni moniuszkowskich, który odbył się w Szkole Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara. W świąteczne listopadowe południe do auli Szkoły Muzycznej przybyli: Dorota Pieszczuch – z-ca burmistrza, Andrzej Darakiewicz przewodniczący Rady Miejskiej oraz liczni mieszkańcy, którzy przybyli, by wysłuchać pieśni Stanisława Moniuszki. Gwiazdą koncertu była Beata Marciniak-Kozłowiecka, sopranistka Opery Wrocławskiej. Artystka pochodzi z Dzierżoniowa i jest absolwentką Szkoły Muzycznej, klasy fletu pod kierunkiem Jana Zemlera. Akompaniatorem na fortepianie i prowadzącym był Szymon Atys, artysta pochodzący z Warszawy. Zaprezentowany repertuar nawiązywał do ogólnopolskich obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, który tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego oraz wykorzystując utwory polskich poetów (m. in. Adama Mickiewicza). Na dzierżoniowski koncert wybrane zostały pieśni ze Śpiewnika domowego, m. in. Znasz-li ten kraj, Złota rybka, Prząśniczka. Ta ostania została wykonana wspólnie przez wszystkich gości koncertu, którzy nie kryli zachwytu i wzruszenia, jakie wzbudziła przepiękna interpretacja artystki, Beaty Marciniak-Kozłowieckiej, prywatnie córki pani Haliny Marciniak, emerytowanej nauczycielki z Dzierżoniowa.
Niezwykłym przerywnikiem muzycznym był występ niezwykle utalentowanego ucznia Szkoły Muzycznej, Duszana Chrzana, który wykonał utwór Fryderyka Chopina.
Po głównej części wydarzenia był czas na rozmowy i pamiątkowe zdjęcia.
Należy podkreślić, że koncert odbył się w ramach inicjatywy Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, aby do rodzinnego miasta zapraszać osoby, które osiągnęły sukces i promują miasto w miejscach obecnego pobytu, w kraju i zagranicą. Towarzystwo Miłośników Dzierżoniowa serdecznie dziękuje Pani Annie Tabisz, dyrektorce Szkoły Muzycznej I stopnia za organizację koncertu.

 

Koncert pieśni Stanisława Moniuszki w Dzierżoniowie - 11.11.2019. Koncert pieśni Stanisława Moniuszki w Dzierżoniowie - 11.11.2019. Koncert pieśni Stanisława Moniuszki w Dzierżoniowie - 11.11.2019. Koncert pieśni Stanisława Moniuszki w Dzierżoniowie - 11.11.2019. Koncert pieśni Stanisława Moniuszki w Dzierżoniowie - 11.11.2019. Koncert pieśni Stanisława Moniuszki w Dzierżoniowie - 11.11.2019.